PRIČUVA
Pričuva je strogo namjenski novac, izdvaja se na zaseban račun i može se koristiti isključivo za održavanje zajedničkih dijelova i uređaja zgrade. Iznimno se suvlasnici mogu međuvlasničkim ugovorom dogovoriti o trošenju pričuve za neke druge namjene.
Sukladno čl.380. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima suvlasnici su dužni mjesečno uplaćivati sredstva pričuve na zajednički račun koji se otvara u tu svrhu. Visina minimalnih sredstava pričuve određena je pravilnikom Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja (na temelju članka 5. stavka 3. Zakona o društveno poticajnoj stanogradnji (»Narodne novine« br. 109/01, 82/04, 76/07, 38/09 i 86/12) te iznosi 6.000,00 kn po m² korisne površine stana, što nam daje izračun od 2,70 kn po m².
Važno je zapamtiti da pričuva nije upraviteljeva, ne nalazi se na računu upravitelja i ne može se koristiti bez odluka suvlasnika.
Sredstva zajedničke pričuve koriste se za redovno održavanje i poboljšanje zajedničkih dijelova i uređaja zgrade. Zakonom obavezni troškovi koji se podmiruju iz pričuve su:
- osiguranje zajedničkih dijelova
- režijski troškovi (zajednička struja, voda)
- servis vatrogasnih aparata (jednom godišnje)
- servis hidrantskih i gromobranskih mreža
- naknada upravitelju
- hitne sanacije i intervencije
- dimnjačarske usluge
- deratizacija i dezinsekcija (po potrebi)
Ostali troškovi koji se plaćaju iz pričuve po odlukama suvlasnika:
- čišćenje zajedničkih dijelova
- razne sanacije i poboljšice na osnovi odluka suvlasnika
Za izvanredno održavanje odnosno za veće zahvate na zgradi (ukoliko na računu zajedničke pričuve nema dovoljno sredstava) suvlasnici bi trebali osigurati dodatna sredstva dodatnom uplatom ili putem zajedničkog kredita (koji će se u ime i za ime suvlasnika osigurati upravitelj).
Plaćanje pričuve je obvezno.
U slučaju neplaćanja pričuve redovnim putem upravitelj pokreće ovršni postupak za naplatu pričuve.
Pristojbe kod ovršnog postupka idu na teret ovršenika (dužnika), kao i kamate, te svi ostali sudski i odvjetnički troškovi.
PREDSTAVNIK SUVLASNIKA
Suvlasnici ovlaštenom predstavniku dodjeljuju ovlasti međuvlasničkim ugovorom.
Svaka zgrada ima svog predstavnika kojega su ostali suvlasnici izabrali i ovlastili za predstavljanje.
Predstavnik zgrade je osoba koja vodi brigu o zgradi (dojavljuje kvarove, hitne intervencije, male popravke, promjene vlasnika itd.) te je u stalnoj vezi s upraviteljem.
Ovlašteni predstavnik suvlasnika zgrade predstavlja iste kod upravitelja zgrade kao i prema ostalim pravnim i fizičkim osobama (na primjer, prema izvođačima radova). Ovlašteni predstavnik predstavlja ostale suvlasnike zgrade sukladno ovlastima i obavezama koje su mu dodijeljene međuvlasničkim ugovorom i odlukama koje donose suvlasnici glasanjem.
Ukoliko se radi o većoj zgradi, ovlašteni predstavnik suvlasnika zgrade može imati i zamjenika. Zamjenika ovlaštenog predstavnika biraju suvlasnici zgrade na isti način kao i ovlaštenog predstavnika.
Ovlasti i obaveze zamjenika određuju se na isti način kao i za ovlaštenog predstavnika.
Promjena ovlaštenog predstavnika
Ukoliko ovlašteni predstavnik suvlasnika zgrade postupa suprotno sklopljenom međuvlasničkom ugovoru i Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, suvlasnici ga mogu razriješiti dužnosti. Na isti način vrši se i promjena zamjenika ovlaštenog predstavnika suvlasnika zgrade.
Prava i obveze predstavnika suvlasnika
Predstavnik suvlasnika ovlašten je:
- s upraviteljem sklopiti ugovor o upravljanju zgradom na neodređeno vrijeme
- sklopiti ugovor o kreditu ili zajmu za podmirenje troškova izvanrednih poslova do iznosa koji je moguće podmirivati otplatom iz sredstava pričuve na temelju članaka 86. i 87. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (NN 91/96)
- sklopiti ugovor o upravljanju, korištenju i održavanju ili upisu tereta na zajedničkim dijelovima i uređajima zgrade radi osiguranja kredita ili zajma za izvanredne troškove na temelju članaka 86. i 87. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima
- pokrenuti uspostavu vlasništva posebnog dijela nekretnine odnosno pretvaranje etažnog vlasništva stečenog po prijašnjim propisima u vlasništvo posebnog dijela nekretnine prema novom sustavu sadržanom u Zakonu, odnosno naručiti u tu svrhu izradu stručnog elaborata o etažiranju
- zastupati suvlasnike prema upravitelju i trećim osobama u poslovima vezanim za zajedničke dijelove i uređaje zgrade, a koji nisu povjereni upravitelju
Predstavnik suvlasnika dužan je:
- sudjelovati u odabiru izvoditelja radova koji provodi upravitelj
- ovjeravati radne naloge kao potvrde izvršenja određenog posla
- voditi brigu o provođenju kućnog reda, načinu korištenja zajedničkih prostorija i zemljišta koje služi zgradi
- redovito izvješćivati suvlasnike o svim važnijim pitanjima vezanim uz upravljanje
Predstavnik suvlasnika je spona između zgrade i suvlasnika te upravitelja. Predstavnik suvlasnika je bitan za rad upravitelja kada se radi o provođenju i izvođenju svih potrebnih radova i obveza na zgradi. Upravitelj za svoj rad odgovora suvlasnicima putem predstavnika.
Osiguranje zgrade
Prema Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima svaka zgrada mora biti primjereno osigurana. Osiguranje se vrši sukladno Zakonu o osiguranju. Suvlasnici mogu osigurati zgradu i u većem obimu od propisanog. Obrt Ordino garden je sklopio Ugovor o suradnji sa jednom brokerskom kućom kako bi zgradama pod svojim upravljanjem omogućio najbolje i najkvalitetnije osiguranje, sa dobrim pokrićem i sa vrlo dobrim postotkom naplate šteta, a to sve naravno sa što većim mogućim popustima (s obzirom na količinu ugovorenog posla i polica). Osnovno osiguranje je za konstrukciju (požar, poplave, bujice, nevrijeme), zatim se osigurava odgovornost prema trećima (što znači da ako sa krova nešto padne na vlasništvo treće osobe, štetu nastalu isplaćuje osiguranje), kompletne instalacije na zajedničkim dijelovima (dakle kanalizacijske i vodovodne cijevi do stana, elektroinstalacije do stana, te ostale instalacije koje na zgradi postoje), osiguranje zajedničkih staklenih površina – lom stakla, te lom stroja za sve strojne elemente koji na zgradi postoje (parlafon, zajednička antena, motor garažnih vrata, dizalo, …).
ZUO Ordino garden preporuča svakoj stranci da osigura svoj privatni stan ili poslovni prostor kako bi svi dijelovi predmetne nekretnine bili osigurani. Za preporuke ili upite o osiguravajućoj kući na predmetnoj nekretnini slobodno nam se obratite.
POSTUPAK PRIJAVE ŠTETE
- Nastala šteta prijavljuje se ovlaštenom djelatniku Ordino garden-a
- Prije bilo kakvog djelovanja odmah se uzimaju fotografije
- Djelatnik obrta Ordino garden izlazi na teren na uvid štete te utvrđuje štetu i uzrok nastanka štete
- ako je uzrok nastanka štete uslijed nekog od navedenih rizika iz osiguranja, tada se šteta prijavljuje Osiguravatelju i u skladu sa uvjetima osiguranja priprema se sva potrebna dokumentacija kao podloga za podnošenje zahtjeva radi naplate štete
- ukoliko je uzrok nastanka štete zbog nečega što ne pokriva osiguranje, tada se sanirana šteta davatelju usluge plaća na teret vlasnika stana, ili iz sredstava pričuve, ako je šteta nastala na zajedničkim dijelovima zgrade